Skrócenie tygodnia pracy
Co to jest?
Na wniosek pracownika pracodawca może wyrazić zgodę na wykonywanie przez niego obowiązków w systemie, który zakłada krótszy, zazwyczaj 4-dniowy tydzień pracy. Jeśli pracownik jest zatrudniony na etat, będzie musiał pracować dłużej w pozostałe dni, np. po 10 godzin dziennie (nie więcej niż po 12 godzin na dobę). Jeśli pracuje w niepełnym wymiarze, otrzyma proporcjonalnie niższe wynagrodzenie.
Główny beneficjent
Rozwiązanie to jest często stosowane w sytuacji, gdy pracownik podejmuje studia zaoczne lub podyplomowe, na których zajęcia odbywają się w weekendy (włącznie z piątkiem).
Skrócony tydzień pracy jest też ceniony przez osoby, które pracują z dala od domu – dłuższe weekendy pozwalają im spędzić więcej czasu z bliskimi.
Korzyści
Dla pracodawcy | Dla pracownika |
---|---|
|
|
Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia
Rozwiązanie stosowane w różnych sektorach gospodarki. Popularny zarówno w pracy na produkcji, jak i w przypadku pracy biurowej, samodzielnej, gdzie ważniejsza jest realizacja zleconych zadań niż fizyczna obecność pracownika w określonych godzinach. Skrócony tydzień pracy rozpowszechniony jest zwłaszcza w branży IT, poszukującej rozwiązań, które pozwolą pracodawcom przyciągnąć kandydatów do pracy.
Koszty
Koszty związane z dłuższym czasem pracy firmy w wybrane dni – np. większe wydatki na ogrzewanie, oświetlenie, ochronę.
Ryzyka
- Problem z ewidencjonowaniem czasu pracy.
- Nieobecność pracownika w wybrany dzień tygodnia.
- Ograniczenia związane z możliwością pracy w godzinach nadliczbowych.
- Możliwe wahania wydajności.
Rekomendacje
- Przechowywanie wniosku o skrócenie tygodnia pracy wraz z zaproponowanym harmonogramem w aktach osobowych pracownika.
- Nie przekraczanie przez pracownika maksymalnego dobowego wymiaru czasu pracy (12 godzin)