Poleć znajomemu
Drukuj

Możliwość wyjścia z pracy w celu załatwienia ważnej sprawy prywatnej

Informacje

Wielkość firmy
Każda Firma
Główny beneficjent
Wszyscy Pracownicy
Koszty
Niskie
Charakter pracy
Wszystkie Rodzaje Pracy

Co to jest?

Każdemu  zdarzają się sytuacje, gdy musi coś pilnie załatwić w godzinach pracy, np. wizytę u lekarza, a jednocześnie sprawa ta nie zajmuje mu całego dnia pracy. Od pracodawcy zależy, czy wyrazi zgodę na takie wyjście w godzinach pracy (może np. zażądać od pracownika wzięcia dnia wolnego) oraz w jaki sposób ten czas rozliczy. Część firm nie wymaga odpracowania nieobecności w innym terminie, są jednak takie, które tego oczekują. Najważniejsze, by pracownik w awaryjnej sytuacji nie był „przykuty” do stanowiska.

Główny beneficjent

Wszyscy pracownicy.

Korzyści

Dla pracodawcy Dla pracownika

  • Ograniczenie absencji
  • Budowanie lojalności i zaangażowania pracowników
  • Satysfakcja pracowników
  • Budowanie kultury zaufania

  • Możliwość załatwienia ważnej sprawy prywatnej w godzinach pracy bez konieczności brania dnia wolnego. 
  • Mniejszy stres.

Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia

Rozwiązanie do wdrożenia w każdej firmie, bez względu na wielkość. Trudniejsze do wprowadzenia w firmie mikro, gdzie nieobecnego pracownika może nie mieć kto zastąpić.

Koszty

Koszty związane z nieobecnością pracownika na stanowisku w godzinach pracy.

Ryzyka

  • Nadużywanie przez pracowników tego rozwiązania. 
  • Ryzyko niższej wydajności przy braku większego zaangażowania w obowiązki. 
  • W mniejszych firmach mogą się pojawić trudności organizacyjne związane z koniecznością znalezienia zastępstwa dla pracownika.

Rekomendacje

Ustalenie i zakomunikowanie pracownikom zasad dotyczących wyjść z pracy w celu załatwienia ważnych spraw prywatnych. Pracownicy muszą wiedzieć np., czy firma wymaga od nich pisemnego wniosku w tej sprawie, czy muszą takie wyjście odpracować itp.

Uwarunkowania prawne

Zobacz także

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab