Poleć znajomemu
Drukuj

Korzystanie przez pracownicę w ciąży z porad lekarskich i badań w trakcie pracy

Informacje

Wielkość firmy
Każda Firma
Główny beneficjent
Kobiety W Ciąży
Pracownicy Będący Rodzicami
Koszty
Niskie
Charakter pracy
Wszystkie Rodzaje Pracy

Co to jest?

Pracownicy w ciąży przysługują specjalne uprawnienia. Należy do nich prawo do zwolnienia z pracy na czas zleconych przez lekarza badań lekarskich związanych z ciążą, jeśli badania te nie mogą zostać przeprowadzone poza godzinami pracy. Za czas nieobecności spowodowanej wizytą u lekarza pracownicy przysługuje wynagrodzenie. 

W firmach wspierających pracowników w godzeniu ról pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, nie wymaga się od pracownic przedstawiania skierowań na badania, wystarczy, że poproszą o możliwość wyjścia z pracy w związku z planowaną wizytą u lekarza.  

Niektóre firmy w podobny sposób podchodzą do wszystkich pracowników, nie tylko kobiet w ciąży.

Główny beneficjent

Pracownice będące w ciąży, pracownicy będący rodzicami.

Korzyści

Dla pracodawcy Dla pracownika

 • Ograniczenie absencji. 
 • Wzrost satysfakcji i zaangażowania pracowników.
 • Wzrost lojalności pracowników.
 • Satysfakcja pracowników. 
 • Budowanie kultury zaufania. 
 • Budowanie wizerunku dobrego pracodawcy.

 • Poczucie bezpieczeństwa. 
 • Obniżenie stresu w czasie oczekiwania na dziecko. 

Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia

Każda firma jest zobowiązana do zwolnienia pracownicy w ciąży z pracy na czas zleconych przez lekarza badań lekarskich, jeśli są one związane z ciążą i nie mogą zostać przeprowadzone poza godzinami pracy. W większości firm jest jednak także możliwość bardziej swobodnego podejścia do wyjść pracowników z pracy np. w celu przeprowadzenia ważnych badań lekarskich. Czasami ograniczeniem może być rodzaj prowadzonej przez firmę działalności (konieczność zachowania ciągłości prac) lub wielkość firmy (w firmach mikro może być problem z zastąpieniem nieobecnej pracownicy). 

Ryzyka

 •  Nadużycia ze strony pracownic. 

Rekomendacje

 •  W okresie ciąży pracownice nie mają problemów z uzyskaniem od lekarza zwolnienia, dlatego zawsze lepszym rozwiązaniem dla pracodawcy jest większa elastyczność. Przyszłe matki chętniej decydują się wtedy na aktywność zawodową i rzadziej korzystają ze zwolnień lekarskich.  
 • Informowanie pracowników i kandydatów o prorodzinnej polityce firmy. 

Uwarunkowania prawne

Zobacz także

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab