Poleć znajomemu
Drukuj

Zajęcia sportowo-rekreacyjne w miejscu pracy

Informacje

Wielkość firmy
Średnia
Duża
Główny beneficjent
Wszyscy Pracownicy
Koszty
Średnie
Wysokie
Charakter pracy
Wszystkie Rodzaje Pracy

Co to jest?

Niektóre firmy dysponujące odpowiednimi środkami inwestują we własne obiekty sportowe – sale do ćwiczeń lub boiska zlokalizowane na terenie zakładu lub w jego pobliżu. Moda na aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia sprawiła, że coraz więcej pracodawców organizuje też zajęcia sportowe na terenie biur, przystosowując do tego celu większe pomieszczenia, a nawet dachy budynków. Pracownicy mogą uczestniczyć rano lub pod koniec dnia w zajęciach jogi, tai chi lub wykonywać cykl ćwiczeń „zdrowy kręgosłup” i w ten sposób dbać o własne zdrowie i redukować poziom odczuwanego stresu. 

Główny beneficjent

Wszyscy pracownicy.

Korzyści

Dla pracodawcy Dla pracownika

 • Profilaktyka zdrowotna - ograniczenie absencji spowodowanej chorobami. 
 • Przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu pracowników. 
 • Integracja pracowników. 
 • Większa zdolność przyciągania i utrzymania pracowników. 
 • Wzrost satysfakcji i zaangażowania.
 • Budowanie wizerunku dobrego pracodawcy.

 • Pracownik nie musi organizować sobie czasu na zajęcia sportowe, bo to one „przychodzą” do niego. 
 • Poprawa kondycji psychofizycznej.
 • Profilaktyka zdrowotna.
 • Większa motywacja do uczestniczenia w zajęciach – „skoro inni ćwiczą, ja też mogę”. 

Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia

Aby zapewnić pracownikom na terenie firmy miejsce do ćwiczeń, trzeba dysponować odpowiednią przestrzenią, dlatego częściej decydują się na ten krok firmy średnie i duże. Ograniczeniem dla firm mniejszych są zwykle także środki finansowe potrzebne na etapie inwestycji. Z drugiej strony, może to być bardzo dobre rozwiązanie dla firm zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do obiektów sportowych oferowanych w ramach kart sportowych jest utrudniony. 

Koszty

Koszty organizacji ćwiczeń na terenie firmy są wysokie na etapie inwestycji, kiedy trzeba przystosować i wyposażyć salę i zapewnić pracownikom odpowiednie zaplecze sanitarne.  

Na etapie eksploatacji sali wydatki sprowadzają się w zasadzie tylko do kosztów pracy instruktorów fitness. W dłuższej perspektywie inwestycja ta może być zatem bardziej opłacalna niż inne formy finansowania aktywności sportowej pracowników. 

Inwestycja we własną salę gimnastyczną oraz w organizację zajęć w siedzibie firmy musi być finansowana ze środków obrotowych pracodawcy.

Ryzyka

 • Pracownicy mogą nie być zainteresowani udziałem w zajęciach sportowych oferowanych przez pracodawcę. 

Rekomendacje

 • Podjęcie decyzji o inwestycji we własną salę do ćwiczeń powinno zostać poprzedzone dokładną analizą kosztów i preferencji pracowników. 
 • Informacja o własnej sali do ćwiczeń powinna być wykorzystywana w komunikacji z kandydatami – może być ważnym atutem firmy jako pracodawcy.

Zobacz także

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab