Zajęcia sportowo-rekreacyjne w miejscu pracy
Co to jest?
Niektóre firmy dysponujące odpowiednimi środkami inwestują we własne obiekty sportowe – sale do ćwiczeń lub boiska zlokalizowane na terenie zakładu lub w jego pobliżu. Moda na aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia sprawiła, że coraz więcej pracodawców organizuje też zajęcia sportowe na terenie biur, przystosowując do tego celu większe pomieszczenia, a nawet dachy budynków. Pracownicy mogą uczestniczyć rano lub pod koniec dnia w zajęciach jogi, tai chi lub wykonywać cykl ćwiczeń „zdrowy kręgosłup” i w ten sposób dbać o własne zdrowie i redukować poziom odczuwanego stresu.
Główny beneficjent
Wszyscy pracownicy.
Korzyści
Dla pracodawcy | Dla pracownika |
---|---|
|
|
Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia
Aby zapewnić pracownikom na terenie firmy miejsce do ćwiczeń, trzeba dysponować odpowiednią przestrzenią, dlatego częściej decydują się na ten krok firmy średnie i duże. Ograniczeniem dla firm mniejszych są zwykle także środki finansowe potrzebne na etapie inwestycji. Z drugiej strony, może to być bardzo dobre rozwiązanie dla firm zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach, gdzie dostęp do obiektów sportowych oferowanych w ramach kart sportowych jest utrudniony.
Koszty
Koszty organizacji ćwiczeń na terenie firmy są wysokie na etapie inwestycji, kiedy trzeba przystosować i wyposażyć salę i zapewnić pracownikom odpowiednie zaplecze sanitarne.
Na etapie eksploatacji sali wydatki sprowadzają się w zasadzie tylko do kosztów pracy instruktorów fitness. W dłuższej perspektywie inwestycja ta może być zatem bardziej opłacalna niż inne formy finansowania aktywności sportowej pracowników.
Inwestycja we własną salę gimnastyczną oraz w organizację zajęć w siedzibie firmy musi być finansowana ze środków obrotowych pracodawcy.
Ryzyka
- Pracownicy mogą nie być zainteresowani udziałem w zajęciach sportowych oferowanych przez pracodawcę.
Rekomendacje
- Podjęcie decyzji o inwestycji we własną salę do ćwiczeń powinno zostać poprzedzone dokładną analizą kosztów i preferencji pracowników.
- Informacja o własnej sali do ćwiczeń powinna być wykorzystywana w komunikacji z kandydatami – może być ważnym atutem firmy jako pracodawcy.