Poleć znajomemu
Drukuj

Dofinansowanie pasji pracowników

Informacje

Wielkość firmy
Duża
Główny beneficjent
Wszyscy Pracownicy
Koszty
Wysokie
Charakter pracy
Wszystkie Rodzaje Pracy

Co to jest?

Tradycyjnie rozumiany work-life balance  zakładał rozdzielenie sfer zawodowej i prywatnej. Tymczasem coraz więcej firm wychodzi do pracowników z ofertą wsparcia ich pozazawodowych zainteresowań i pasji. Dofinansowanie aktywności sportowej pracowników jest obok opieki medycznej najczęściej oferowanym świadczeniem dodatkowym, jednak pracodawcy finansują także członkostwo pracowników w klubach sportowych (żeglarskich, jeździeckich, narciarskich i innych), organizują rozgrywki sportowe, finansują udział pracowników w niezależnych imprezach sportowych (bardzo popularne są zwłaszcza maratony), organizują konkursy promujące aktywność fizyczną, inwestują we własne drużyny sportowe (np. piłkarskie, siatkarskie czy triathlonowe), dbają o przygotowanie swoich pracowników do rywalizacji sportowej, zapewniając im trenera i porady dietetyczne. 

Część firm wspiera także niezwiązane ze sportem pasje pracowników, oferując im bilety na wydarzenia artystyczne i kulturalne, organizując spotkania z twórcami i przedstawicielami świata kultury.

Formą wspierania zainteresowań pracowników jest także umożliwienie im prezentacji swoich pasji na forum firmy. 

Główny beneficjent

Wszyscy pracownicy.

Korzyści

Dla pracodawcy Dla pracownika

  • Przyciąganie i utrzymanie pracowników.
  • Integrowanie zespołu.
  • Identyfikacja pracowników z firmową marką.
  • Budowanie wizerunku atrakcyjnego pracodawcy. 
  • Promocja firmowej marki podczas różnych imprez masowych. 

  • Możliwość realizacji swoich pasji przy finansowym wsparciu pracodawcy. 
  • Możliwość udziału w różnych formach rywalizacji w koszulce z logo firmy. 
  • Poznawanie osób, które mają podobne pasje i pracują w tej samej firmie. 

Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia

Ze względu na wysokie koszty podobnych praktyk stosują je niemal wyłącznie duże firmy, które dysponują dużym funduszem socjalnym (wysokie odpisy ze względu na liczbę pracowników). 

Koszty

Usługi na rzecz różnych form działalności kulturalno-oświatowej oraz sportowo-rekreacyjnej mogą być finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Trzeba jedna pamiętać o konieczności zróżnicowania poziomu tego dofinansowania w zależności od sytuacji socjalnej konkretnego pracownika, a także o rocznym limicie zwolnienia z opodatkowania w wysokości 380 zł dla wszystkich świadczeń w skali roku na jednego pracownika. Dofinansowując pasje pracowników, pracodawca z pewnością bardzo szybko ten limit przekroczy. 

Pracodawcy mogą też dopłacać pracownikom do ich pasji ze swoich środków obrotowych. Po stronie pracownika powstaje wtedy przychód podlegający opodatkowaniu i składkom ZUS, ponieważ pracownik odnosi z tego tytułu wymierną korzyść. 

Ryzyka

  • Duża liczba zadań wykraczających poza główną działalność przedsiębiorstwa, związanych z przyznawaniem i rozliczaniem różnych form dofinansowania pasji pracowników. 

Rekomendacje

  • Warto opracować i upublicznić zasady dotyczące udzielania wsparcia różnym grupom pasjonatów (np. minimalna liczba zainteresowanych, maksymalna kwota dofinansowania, źródła dofinansowania, konsekwencje podatkowe, itp.)
  • Podobne praktyki powinny być wykorzystywane przez firmę w budowaniu wizerunku pracodawcy. 

Uwarunkowania prawne

Zobacz także

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab