Badanie pracodawców i pracowników prowadzone przez Katedrę Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego (2006)
Problematyka programów WLB na poziomie firm była także przedmiotem badań prowadzonych przez Katedrę Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego pod kierunkiem prof. S. Borkowskiej. Badanie zostało przeprowadzone w maju 2006 r. wśród pracodawców oraz pracowników. Uczestniczyły w nim 182 podmioty gospodarcze z regionu łódzkiego. Badaniami objęto 516 pracowników, którzy jednocześnie pracują i studiują, a więc są szczególnie mocno narażeni na powstawanie problemów godzenia życia zawodowego z pozazawodowym. W badanej grupie były 403 kobiety (78,1%) i najwięcej z nich stanowiły osoby młode, do 25. roku życia (61,5%).
Celem badań była ocena wpływu pracy na życie pozazawodowe pracowników oraz rozwoju programów praca-życie w firmach regionu łódzkiego.
Wyniki badań zostały opublikowane w:
- Wieczorek I., Działania na rzecz równowagi praca-życie w firmach regionu łódzkiego, [w:] Sadowska-Snarska C. (red.), Kierunki działań w Polsce na rzecz równowagi praca-życie-rodzina, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku, Białystok 2008, dostęp: https://www.epnp.pl/ebook/kierunki_dzialan_w_polsce_na_rzecz_rownowagi_praca_zycie_rodzina;
- „Acta Universitatis Lodziensis. Folia Oeconomica” nr 240/2010, dostęp: http://dspace.uni.lodz.pl:8080/xmlui/handle/11089/217.