Poleć znajomemu
Drukuj

Szkolenia wspierające godzenie ról i promujące zdrowy styl życia

Informacje

Wielkość firmy
Średnia
Duża
Główny beneficjent
Wszyscy Pracownicy
Koszty
Niskie
Średnie
Charakter pracy
Głównie Praca Biurowa

Co to jest?

Pracodawcy zaczynają dostrzegać, że dobre samopoczucie pracowników i równowaga pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym mają wpływ na efektywność i zaangażowanie. Dlatego  część firm podejmuje działania rozwojowe z zakresu godzenia ról i uczy pracowników, jak skutecznie zadbać o siebie, swoją kondycję i równowagę między różnymi sferami życia. Szkolenia te są często elementem całościowych programów, których celem jest zapewnienie pracownikom dobrostanu w życiu zawodowym i prywatnym.  

Na możliwość zachowania równowagi pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym w danej firmie bardzo duży wpływ mają postawy menedżerów, dlatego część szkoleń z zakresu work-life balance jest adresowana właśnie do tej grupy. Menedżerowie uczą się, jak dobrze organizować pracę w zespole i jak motywować ludzi bez wywierania na nich nadmiernej presji. 

Wśród szkoleń adresowanych do całego zespołu najbardziej popularne są te dotyczące dobrej organizacji pracy, przeciwdziałania  stresowi, technik relaksacyjnych, zdrowego odżywiania,  a także warsztaty kulinarne. Część firm proponuje też szkolenia wspierające pracowników w pełnieniu ról rodzicielskich. Można wśród nich znaleźć np. warsztaty dotyczące żywienia, wychowania i fotografowanie dzieci. 

Niektóre firmy umożliwiają pracownikom dzielenie się swoimi pasjami, np.  podróżniczymi czy kulinarnymi w trakcie organizowanych w firmie wykładów i prezentacji. 

Ciekawym pomysłem są szkolenia realizowane w trybie lunch & learn. Polegają one na tym, że w trakcie wspólnie spożywanego posiłku pracownicy słuchają wykładu na określony temat. Szkolenia mogą być prowadzone przez trenerów zewnętrznych lub wewnętrznych. 

Główny beneficjent

Wszyscy pracownicy.

Korzyści

Dla pracodawcy Dla pracownika

 • Lepsza organizacja pracy.
 • Wyższa efektywność. 
 • Przeciwdziałanie stresowi i wypaleniu zawodowemu. 
 • Wzrost satysfakcji i zaangażowania.
 • Lojalność.
 • Wysoka zdolność przyciągania i utrzymania ludzi. 
 • Budowanie wizerunku atrakcyjnego pracodawcy. 

 • Rozwój kompetencji z zakresu godzenia ról, radzenia sobie ze stresem, przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, dobrej organizacji pracy itp. 
 • Profilaktyka zdrowotna.
 • Możliwość dzielenia się wiedzą, doświadczeniami i pasjami. 
 • Lepsze samopoczucie w pracy. 
 • Pozyskanie wiedzy przydatnej w życiu prywatnym. 

Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia

Podobne szkolenia realizowane są głównie w firmach dużych, gdzie są zwykle elementem całościowych programów work-life balance. Nie ma jednak przeciwskazań, by także firmy średnie czy małe rozwijały pracowników z zakresu godzenia ról. Związane z tym tematem szkolenia znakomicie wpisują się np. w formułę szkoleniowych wyjazdów integracyjnych. 

Koszty

Koszty szkolenia zależą od jego formuły oraz od tego, czy jest ono prowadzone przez trenera wewnętrznego czy zewnętrznego. Rozważając zatrudnienie trenera zewnętrznego, trzeba się liczyć z kosztem ok 2000 – 4000 zł za 1 dzień szkoleniowy. Tańsze będą krótkie szkolenia i wykłady prowadzone np. w trybie lunch & learn oraz szkolenia wewnętrzne. 

Ryzyka

 • Jeśli pracownicy są bardzo przeciążeni pracą podobne szkolenia mogą zostać przez nich odebrane jako dodatkowy obowiązek, który odciąga ich od życia rodzinnego.  

Rekomendacje

 • Tematy szkoleniowe powinny być zawsze dobierane wspólnie z pracownikami. 
 • Warto pytać pracowników po szkoleniu o to, czy spełniło ich oczekiwania. 
 • Jeśli pracodawca planuje wdrożenie szerszego programu rozwojowego z zakresu godzenia ról, musi mieć świadomość, że potrzebna będzie osoba, która zajmie się jego koordynacją. 

Zobacz także

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab