Pokój dla kobiet w ciąży i karmiących mam
Co to jest?
Kodeks pracy przewiduje, że każdej karmiącej matce, która w danym dniu pracuje minimum 4 godziny przysługuje 30-minutowa przerwa na karmienie. Jeśli dzienny czas pracy kobiety przekracza 6 godzin, przysługują jej dwie takie przerwy, a jeśli karmi piersią więcej niż jedno dziecko może korzystać z dłuższych, 45-minutowych przerw. Aby zapewnić kobiecie komfortowe warunki podczas karmienia piersią, firmy coraz częściej decydują się na wydzielenie specjalnych pomieszczeń. Prawo wymaga, by każda instytucja, która zatrudnia na jedną zmianę powyżej 20 kobiet w jednym budynku wydzieliła i urządziła pomieszczenie z miejscami do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Powierzchnia tego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2, musi być ono także systematycznie wietrzone.
Nie istnieje żaden standard dotyczący tego, jak ma wyglądać i jak powinien być urządzony pokój dla kobiet w ciąży i karmiących mam. Musi on jednak zapewniać kobiecie i dziecku poczucie intymności i bezpieczeństwa. Kolorystyka, oświetlenie, zapachy i natężenie hałasu powinny uwzględniać jego przeznaczenie. W pokoju powinno się znajdować wygodne krzesło lub fotel. Przydatne będą także podnóżek, przewijak, poduszki w poszewkach z materiałów bezpiecznych dla delikatnej skóry niemowlęcia. Przestrzeń powinna być tak zorganizowana, by znalazło się miejsce na wózek i torbę z rzeczami dziecka.
Główny beneficjent
- Kobiety w ciąży
- Kobiety karmiące piersią
Korzyści
Dla pracodawcy | Dla pracownika |
---|---|
|
|
Koszty
Koszty związane z przystosowaniem pokoju do potrzeb kobiet w ciąży i matek karmiących oraz jego wyposażenia w niezbędne sprzęty. Wyposażenie pokoju to koszt rzędu 2000-4000 zł.
Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia
Na duże firmy prawo narzuca obowiązek wydzielenia i urządzenia pokoi dla kobiet w ciąży i karmiących matek. Firmy mniejsze nie muszą spełniać takich wymagań. W ich przypadku barierą mogą też być ograniczone możliwości lokalowe.
Ryzyka
- Pomieszczenie może pozostawać niewykorzystane przez większość czasu.
Rekomendacje
- Informowanie pracowników o prorodzinnej polityce firmy i przypominanie o istnieniu takiego pomieszczenia.
Uwarunkowania prawne
Zasady dotyczące tworzenia w firmie miejsc do karmienia piersią reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2003 nr 169 poz. 1650).
Szersze informacje na temat przerw przysługujących matkom karmiącym można znaleźć w tekście: Przerwy na karmienie piersią