Poleć znajomemu
Drukuj

Obniżone wymagania dla kobiet po powrocie z urlopu związanego z rodzicielstwem

Informacje

Wielkość firmy
Każda Firma
Główny beneficjent
Pracownicy Będący Rodzicami
Koszty
Niskie
Charakter pracy
Wszystkie Rodzaje Pracy

Co to jest?

Powrót młodej matki do aktywności zawodowej bywa bardzo trudny i to bez względu na to, czy ma miejsce po kilku miesiącach czy po kilku latach od urodzenia dziecka. Składa się na to zarówno sytuacja w domu – konieczność pozostawienia dziecka pod cudzą opieką, jak i w pracy – po powrocie kobieta często obawia się, że nie będzie już tak dyspozycyjna i efektywna jak wcześniej. Trochę czasu zajmuje, zanim przestanie odczuwać silny stres i oswoi się z nową sytuacją - przekona się, że dziecku nie dzieje się krzywda, a ona dalej świetnie radzi sobie w pracy. 

Część pracodawców, chcąc pomóc młodym mamom w tym trudnym okresie, obniża na pewien krótki czas (zwykle miesiąca lub dwóch) stawiane im wymagania. Przykładem może być  zwolnienie pracownicy w pierwszym miesiącu pracy z obowiązku realizacji planów sprzedażowych. Niektóre firmy stosują podobne praktyki zarówno wobec kobiet, jak i mężczyzn wracających do pracy po przerwie związanej z rodzicielstwem. 

Główny beneficjent

Pracownicy będący rodzicami.

Korzyści

Dla pracodawcy Dla pracownika

  • Przeciwdziałanie stresowi odczuwanemu przez pracownicę na etapie ponownego wdrażania w obowiązki. 
  • Ograniczenie ryzyka, że sfrustrowana pracownica straci wiarę we własne siły i zdecyduje się na wzięcie urlopu wychowawczego. 
  • Szybsze osiągnięcie pełnej wydajności przez pracownicę. 
  • Wzrost satysfakcji i zaangażowania.
  • Lojalność.
  • Utrzymanie pracownika. 
  • Budowanie wizerunku atrakcyjnego pracodawcy.

  • Ograniczenie stresu związanego z ponownym podjęciem aktywności zawodowej i rozstaniem z dzieckiem.
  • Spokojne ponowne wdrożenie się w obowiązki. 
  • Brak presji ze strony pracodawcy. 
  • Stopniowe budowanie wiary we własne siły. 

Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia

Okresowe obniżenie wymagań wobec kobiet wracających z urlopu związanego z rodzicielstwem może być wdrażane w każdej firmie. W sposób bardziej sformalizowany łatwiej wdrożyć tę praktykę w działach, w których wymagania są jasno określone, np. budżetem sprzedażowym. Bardzo ważne jest jednak także, żeby pracodawcy wpływali na  postawy swoich menedżerów. W dłuższej perspektywie znacznie większe korzyści przynoszą firmom menedżerowie kierujący się empatią i zrozumieniem dla sytuacji pracownika niż restrykcyjnie rozliczający go z zadań.

Koszty

Każdemu pracownikowi, który wraca do pracy po dłuższej przerwie potrzeba trochę czasu na osiągnięcie pełnej wydajności. Wdrożenie takiej praktyki nie jest zatem związane z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Ryzyka

  •  Niezadowolenie ze strony innych pracowników, którzy za realizację wymagań w 100 proc. otrzymują takie samo wynagrodzenie. 

Rekomendacje

  • Zasady dostępu do tego udogodnienia powinny zostać opisane w wewnętrznym rozporządzeniu czy regulaminie, by każda osoba wracająca z urlopu mogła z niego skorzystać i by pracodawca nie został posądzony o dyskryminację. 

Zobacz także

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab