Drukuj

Równowaga i wsparcie – PZU

Grupa PZU to największa firma ubezpieczeniowa w Europie Środkowej i Wschodniej i jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w Polsce. Z górą 200 lat tradycji, ponad 400 placówek w całym kraju, 11 tys. pracowników – tak wygląda w liczbach ta ogromna instytucja finansowa. W firmach tej skali zwykle trudno o równowagę pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym, tymczasem w PZU jest inaczej.

Jakieś trzy-cztery lata temu, przy okazji różnych badań pracowniczych oraz przy identyfikacji employer value proposition zdaliśmy sobie sprawę, że na tle innych dużych firm jesteśmy wyjątkowi – opowiada Anna Jastrzębska, dyrektor ds. zarządzania rozwojem w PZU.

Firma przyjazna pracownikom

Jak work-life balance działa w praktyce? – W firmie szanuje się życie prywatne pracowników, ich rodzinę, zdrowie, odpoczynek, pasje i zainteresowania – wyjaśnia Jastrzębska. – Ludzie mogą wypełniać ciekawe i różnorodne zadania, intensywnie się rozwijają.

Firma uczy dobrej organizacji pracy wszystkich nowych menedżerów. Na stanowiskach, na których nie ma możliwości równomiernego rozłożenia pracy, w zamian za zwiększoną liczbę godzin w określone dni pracownicy mogą przyjść później do pracy w inne lub odebrać sobie nadgodziny w postaci dni wolnych. W obszarze likwidacji szkód wdrożono telepracę.

Istotnym elementem polityki work-life balance w PZU jest dbałość o zdrowie pracowników. Firma oferuje im m.in. możliwość udziału w warsztatach dotyczących zachowań prozdrowotnych, diety, rzucania palenia. Przy różnych okazjach rozstawiane są namioty, w których pracownicy mogą się poddać badaniom lekarskim. Z inicjatywy Stowarzyszenia Kobiety PZU uruchomiony został specjalny program W trosce o zdrowie, dzięki któremu 1200 zatrudnionych w PZU pań przeszło specjalistyczne badania diagnostyczne. W Centrali PZU w Warszawie pracownicy mogą korzystać z siłowni. Nowoczesny pokój treningowy powstał w miejscu dawnej palarni w ramach kampanii antynikotynowej. Pracownikom ten pomysł bardzo się spodobał, dlatego wkrótce własne siłownie będą też miały siedziby PZU w Łodzi i Szczecinie. Firma wkłada sporo wysiłku, by stanowić przyjazne miejsce pracy. W przestrzeni firmowej pojawiają się pufy i kanapy, coraz lepiej wyposażane są pokoje socjalne. Oryginalnym firmowym pomysłem jest też czytelnia dla pracowników w Centrali PZU.

Bieg po zdrowie

Promując profilaktykę prozdrowotną, PZU wspiera wiele imprez sportowych. Jest m.in. sponsorem tytularnym PZU Maratonu Warszawskiego, największej imprezy biegowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Do wspólnego biegania zachęca także pracowników, np. w ramach programu Biegaj na zdrowie, który promuje bieganie w rozsądnym stylu. Uczestniczący w nim pracownicy są poddawani gruntownym badaniom lekarskim, otrzymują plan treningowy, który jest aktualizowany z tygodnia na tydzień, oraz mogą się konsultować z dietetykiem. PZU pomaga także pracownikom w realizowaniu ich pozazawodowych pasji. W firmie działa kilka sekcji sportowych (PZU Sport Team): biegowa, rowerowa, squashowa, narciarska, piłkarska, siatkarska i koszykarska. Członkowie sekcji uczestniczą wspólnie w treningach, zawodach i rozgrywkach ligowych. – O możliwości utworzenia nowej sekcji zaczynamy rozmawiać, gdy zbierze się trzydziestu chętnych – wyjaśnia Anna Jastrzębska. – Pytamy też pracowników w ankietach, jakie sekcje są im potrzebne, w jaki sposób powinny działać – dodaje.

W trosce o innych

Firma troszczy się również o bezpieczeństwo pracowników. Zatrudnieni mogą dołączyć do Pracowniczego Programu Emerytalnego, korzystają z darmowej opieki medycznej, ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia lekowego. W ramach działań prewencyjnych PZU oferuje im szkolenia z bezpiecznej jazdy.

Elementem życia pozazawodowego jest dzialalność społeczna, dlatego PZU gwarantuje pracownikom prawo do wykorzystania 2 godzin w miesiącu na aktywności podejmowane w ramach wolontariatu. Pracownicy biorą udział w ogólnopolskich programach Fundacji PZU, mogą jednak także ubiegać się o granty na autorskie projekty.

W ostatnich latach firma PZU przeszła sporo zmian, w tym zmian wizerunkowych. I choć do tej pory nie wdrożono w PZU kompleksowego programu work-life balance, zakres udzielanego pracownikom wsparcia oraz wpisany w kulturę firmy szacunek dla czasu wolnego zatrudnionych w PZU osób są najlepszymi gwarantami utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

 

Sprawdź swój work-life balance

Poleć znajomemu

logo_ue.jpg

Niniejsza strona internetowa jest wspierana w ramach Programu Unii Europejskiej "Prawa, Równość i Obywatelstwo", w projekcie pn. "Rodzina i praca – to się opłaca!". Wyłączną odpowiedzialność za treść niniejszej strony ponosi autor. Komisja Europejska nie odpowiada za skutki związane z użyciem informacji zawartych na stronie. Informacje zawarte na niniejszej stronie internetowej niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko lub opinię Komisji Europejskiej.

logo-rip-stopka.jpg

Wykonanie Hostlab