Żłobek, klub dziecięcy, przedszkole zakładowe
Co to jest?
Żłobek, klub dziecięcy lub przedszkole zakładowe to placówka założona z myślą o dzieciach pracowników danej firmy lub instytucji. Poszczególne placówki zmogą się różnić sposobem działania, formą prawną, warunkami organizacji i zasadami przyjmowania dzieci (np. placówka może być dostępna także dla dzieci rodziców niebędących pracownikami firmy).
Pracodawca nie musi być organem prowadzącym żłobek, klub malucha czy przedszkole. W większości przypadków pracodawcy powierzają tę funkcję wyspecjalizowanym firmom, które mają potrzebną wiedzę i doświadczenie i zapewniają świadczenie usług opiekuńczych na wysokim poziomie.
Główny beneficjent
Głównym beneficjentem przyzakładowych przedszkoli, klubów malucha i żłobków są pracownicy będący rodzicami małych dzieci.
Korzyści
Dla pracodawcy | Dla pracownika |
---|---|
|
|
Koszty
Prowadzenie przedszkola, klubu malucha lub żłobka zakładowego wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów zarówno na etapie inwestycyjnym, jak i na etapie utrzymania placówki. Pracodawca musi się też zmierzyć ze skomplikowanym procesem rejestracji oraz otrzymać wszystkie zgody na utworzenie podobnej placówki, co wiąże się z koniecznością podjęcia wielu czynności administracyjnych wykraczających poza standardowy zakres działań przedsiębiorstwa.
Pracodawcy mają jednak do dyspozycji różnego rodzaju dotacje, mogą podejmować współpracę z samorządami oraz korzystać z udogodnień podatkowych, które znacząco obniżają ponoszone przez nich koszty:
- Środki finansowe na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 mogą pochodzić z budżetu państwa lub ze środków Unii Europejskiej z Regionalnych Programów Operacyjnych. Informacje na temat konkursów o dofinansowanie ogłaszanych w poszczególnych województwach można znaleźć na stronie: http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/opieka-nad-dzieckiem-w-wieku-do-lat-trzech/finansowanie-zlobkow/dofinansowanie-ze-srodkow-ue/
- W listopadzie 2016 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło otwarty konkurs ofert na finansowe wspieranie zadań z zakresu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 pt. „MALUCH plus” 2017. Informacje na temat konkursu są dostępne na stronie:http://www.mpips.gov.pl/wsparcie-dla-rodzin-z-dziecmi/opieka-nad-dzieckiem-w-wieku-do-lat-trzech/resortowy-pogram-maluch-plus/rok-2017/
- Firmy mogą podejmować rozmowy z samorządami, których obowiązkiem jest zapewnienie dzieciom w wieku 3–6 lat dostępu do wychowania przedszkolnego. Można np. zwrócić się do samorządu z prośbą o wydzierżawienie lokalu na potrzeby przedszkola lub żłobka na preferencyjnych zasadach.
- Usługi świadczone przez pracodawców na rzecz opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego mogą być finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
- Zgodnie ze znowelizowaną ustawą podatkową pracodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki poniesione na utworzenie zakładowego żłobka, przedszkola lub klubu malucha, a także koszty związane z prowadzeniem takiej placówki do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie na każde dziecko pracownika:
- uczęszczające do żłobka lub klubu dziecięcego – kwoty 400 zł oraz
- uczęszczające do przedszkola – kwoty 200 zł.
UWAGA: Odliczeniom podlegają tylko wydatki, które zostały sfinansowane przez przedsiębiorcę. Jeśli otrzymał on dotację lub pozyskał zewnętrzne środki na utworzenie przyzakładowego żłobka czy przedszkola, nie może wliczyć sobie wydatków w koszty działalności. Pracodawca nie może też wliczyć sobie w koszty uzyskania przychodu wydatków, które zostały sfinansowane z ZFŚS.
Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia
Na własne przedszkola i żłobki decydują się głównie duże firmy i instytucje. Nie bez powodu jest to rozwiązanie stosowane najczęściej przez zakłady produkcyjne i uczelnie. W większej firmie wyższy jest odsetek pracowników, których dzieci potrzebują opieki, co gwarantuje, że placówka będzie funkcjonowała przez lata. Większym organizacjom łatwiej jest też wygospodarować miejsce i środki na działanie żłobka lub przedszkola oraz pokonać bariery organizacyjne związane z ubieganiem się o dotacje na ich utworzenie i utrzymanie.
Ryzyka
- Niezadowolenie pracowników, których dzieci nie będą mogły uczęszczać do placówki (np. pracują w innym oddziale, nie mają dzieci, mają starsze dzieci).
- Brak gwarancji, że co roku potrzebna liczba dzieci będzie uczęszczała do placówki, podczas gdy koszty działalności trzeba będzie w dalszym ciągu ponosić.
- Jeśli firma źle oszacuje swoje możliwości finansowe i organizacyjne związane z prowadzeniem podobnej placówki, może zaistnieć konieczność jej zamknięcia, co spotka się z niezadowoleniem pracowników, których dzieci z niej korzystały.
Rekomendacje
- Decyzję o uruchomieniu przedszkola, klubu malucha lub żłobka zakładowego powinien poprzedzić etap szczegółowych analiz, obejmujący m.in.:
- analizę struktury demograficznej zatrudnienia - ważnym argumentem na rzecz utworzenia takiej placówki będzie wysoki odsetek pracowników posiadających małe dzieci oraz kobiet w wieku 25-35 lat, co zwiększy prawdopodobieństwo, że placówka będzie potrzebna w kolejnych latach;
- analizę potrzeb pracowników - odpowie nam ona na pytanie, jakiego rodzaju placówkę warto utworzyć, np. czy powinien to być żłobek, klub dziecięcy, czy przedszkole; dla ilu dzieci; na jakich zasadach powinna działać (np. w jakich godzinach, jakie dodatkowe usługi powinna oferować);
- analizę możliwości lokalowych – placówka powinna być zlokalizowana na terenie firmy lub w pobliżu jej siedziby. Powinna także znajdować się w pobliżu terenów zielonych oraz mieć do dyspozycji plac zabaw;
- analizę kosztów utworzenia oraz utrzymania placówki, w tym analizę dostępnych źródeł dofinansowania.
- Bardzo ważny jest także dobór doświadczonego i wiarygodnego partnera specjalizującego się w prowadzeniu podobnym placówek, który zagwarantuje wysoką jakość świadczonych usług.
- Dobra opinia na temat zakładowego przedszkola lub żłobka wpłynie pozytywnie na poziom zainteresowania placówką ze strony rodziców.
- Jeśli firma nie posiada środków na uruchomienie zakładowego przedszkola czy żłobka może nawiązać współpracę z istniejącą placówką np. w celu dostosowania godzin pracy przedszkola czy żłobka do harmonogramu zmian w zakładzie. Ewentualnie zdecydować się na dopłaty do żłobków, przedszkoli czy klubów dziecięcych z ZFŚS lub środków obrotowych.
Przykłady firm/instytucji posiadających własne przedszkola/żłobki:
- Nivea (Poznań)
- Philip Morris (Kraków)
- TVN (Warszawa)
- Weldon (Dębica)
- ArcelorMittal Poland (Dąbrowa Górnicza)
- Szkoła Główna Handlowa (Warszawa)
- Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku
Uwarunkowania prawne
- Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572z późn. zm.)
- Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (dz. u. 2011 r. nr 45 poz. 235),
- Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 maja 2009 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania.
- Ustawa z 10 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. poz. 1296).