Organizacja półkolonii dla dzieci pracowników
Co to jest?
Dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym wakacje i ferie to czas odpoczynku i radości, rodzice muszą im jednak zapewnić w tym okresie opiekę. Wprawdzie przedszkola mają obowiązek zorganizowania zajęć, jednak odbywają się one często w ramach dyżurów pełnionych przez różne placówki. Rodzice nie zawsze chcą posyłać dziecko w obce miejsce.
Z pomocą rodzicom mogą przyjść pracodawcy, którzy przy współpracy wyspecjalizowanych firm organizują dla dzieci pracowników półkolonie. Rodzice zabierają rano dzieci do pracy, skąd są odbierane przez opiekunów, którzy odpowiadają za ich bezpieczeństwo i realizację programu półkolonii. Na program składają się zwykle wycieczki, wizyty w ciekawych miejscach, zabawy, zajęcia sportowe itp. Pod koniec dnia dzieci są przywożone z powrotem do firmy i odbierane przez rodziców.
Główny beneficjent
Rodzice dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym.
Korzyści
Dla pracodawcy | Dla pracownika |
---|---|
|
|
Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia
Na organizację półkolonii dla dzieci pracowników decydują się głównie firmy duże i średnie, w których liczba pracowników przekłada się na liczbę potrzebujących opieki dzieci.
Koszty
Półkolonie mogą być finansowane w całości lub w części przez pracodawcę. Czasami pracodawcy organizują tylko tę formę opieki, natomiast jej koszty pokrywają samodzielnie pracownicy. Nawet takie rozwiązanie jest jednak dużym wsparciem dla pracujących rodziców.
W firmach zatrudniających co najmniej 50 pracowników koszty organizacji półkolonii można pokryć z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, który tworzy się z corocznego odpisu podstawowego. Korzystając ze środków funduszu trzeba jednak pamiętać, że wysokość, w jakiej pracodawca partycypuje w kosztach półkolonii dziecka musi być uzależniona od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika. Przy finansowaniu półkolonii z ZFŚS koszty po stronie pracodawcy ograniczają się do kosztów pracy osoby, która zajmie się w firmie organizacją tego przedsięwzięcia.
Pracodawcy mogą też finansować organizację półkolonii z własnych środków obrotowych. Ponoszone na ten cel wydatki mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu.
Dopłaty do wypoczynku dzieci (a za taki uznać można także półkolonię)korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych bez ograniczeń kwotowych i bez względu na źródło finansowania (ZFŚS czy środki obrotowe), pod warunkiem, że wypoczynek miał formę zorganizowaną oraz że dofinansowanie dotyczyło dzieci i młodzieży do lat 18.
Ryzyka
- Niezadowolenie pracowników, którzy nie będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia ze strony pracodawcy (np. pracują w innym oddziale).
- Wybór niewłaściwego dostawcy - niezadowolenie dzieci i rodziców.
Rekomendacje
- Decyzję o organizacji półkolonii dla dzieci pracowników należy poprzedzić analizą potrzeb. Pracodawca powinien przede wszystkim sprawdzić, ilu rodziców będzie potencjalnie zainteresowanych taką formą wsparcia oraz w jakim wieku są ich dzieci – czy uda się stworzyć z nich grupy w podobnym wieku.
- Bardzo ważny jest dobór doświadczonego partnera specjalizującego się w organizacji podobnych zajęć, żeby dzieci miały zapewnioną dobrą opiekę i atrakcyjny program zajęć.
Przykłady firm/instytucji organizujących półkolonie dla dzieci pracowników:
- IBM
- The Royal Bank of Scotland
- Rekord (Bielsko-Biała)
- Play