Pożyczki na cele mieszkaniowe
Co to jest?
Pożyczka na cele mieszkaniowe jest jedyną formą pożyczki, która może zostać udzielona pracownikowi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Na inne cele pracodawca może udzielić pracownikowi pożyczki tylko z własnych środków obrotowych. Cel mieszkaniowy nie został w przepisach doprecyzowany, może nim być zatem zarówno pozyskanie mieszkania czy domu, jak i jego remont czy adaptacja do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Zasady udzielania pożyczek na cele mieszkaniowe muszą zostać dokładnie opisane w regulaminie ZFŚS. Regulamin powinien określać wydatki mieszkaniowe, jakie mogą być w ten sposób finansowane oraz warunki, na jakich są udzielane pożyczki. Zgodnie z przepisami, pożyczki z ZFŚS mogą być udzielane pracownikom, byłym pracownikom – emerytom i rencistom, a także innym osobom, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania z funduszu.
Pożyczka mieszkaniowa z ZFŚS powinna być przyznawana w oparciu o kryteria socjalne. Najczęściej wprowadza się w regulaminie różną wysokość oprocentowania lub różny okres spłaty pożyczki w zależności od sytuacji materialnej pracownika.
Warunkiem uzyskania pożyczki jest zawarcie umowy cywilnej pomiędzy pracodawcą a osobą korzystającą z pomocy. Umowa powinna zawierać szczegółowe ustalenia dotyczące np. okresu spłaty i wysokości miesięcznej raty.
Pożyczka z ZFŚS może mieć zarówno charakter zwrotny, jak i bezzwrotny.
Główny beneficjent
Wszyscy pracownicy potrzebujący środków finansowych na pozyskanie, remont lub adaptację mieszkania lub domu.
Korzyści
Dla pracodawcy | Dla pracownika |
---|---|
|
|
Charakter prowadzonej działalności, ewentualne ograniczenia
Pożyczki mieszkaniowe są udzielane pracownikom z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, do którego utworzenia są zobowiązane firmy zatrudniające powyżej 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty.
Koszty
Pożyczki udzielone z ZFŚS nie obciążają pracodawcy, tylko fundusz socjalny, który tworzy się z corocznego odpisu podstawowego. Po stronie pracodawcy można mówić zatem jedynie o kosztach związanych z administracją funduszem.
Maksymalna wysokość pożyczki udzielanej pracownikom na cele mieszkaniowe powinna być określona w regulaminie funduszu.
Pożyczka na cele mieszkaniowe nie jest doliczana do dochodu i opodatkowana. Opodatkowaniu podlega jedynie umorzona wielkość pożyczki.
Ryzyka
- Ewentualne problemy ze spłatą pożyczki w przypadku nieuczciwego pracownika.
Rekomendacje
- Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinien dokładnie opisywać zasady, zgodnie z którymi wypłacane są pożyczki, w szczególności:
- termin i tryb rozpatrywania wniosków o pożyczkę;
- warunki pożyczki (np. oprocentowanie, wymagania dotyczące ewentualnego poręczenia, ilość i wielkość rat, harmonogram ich spłaty, sposób postępowania w przypadku niespłacalności pożyczki, częstotliwość ubiegania się o pożyczkę, wymagania dotyczące dokumentacji, zasady odraczania spłaty i umarzania niespłaconej części pożyczki ,wymagalność pożyczki przy rozwiązaniu umowy o pracę).
- Z pracownikiem ubiegającym się o pożyczkę pracodawca musi podpisać umowę cywilną.
- W przypadku pracowników posiadających niskie dochody trzeba uważać, by rata pożyczki nie naruszała obowiązku pozostawienia pracownikowi do wypłaty kwoty wolnej od potrąceń w wysokości 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę.